Największe przykazanie

Ewangelia na niedzielę 29 października 2023

Największe przykazanie
28Wówczas podszedł jeden z nauczycieli Pisma, który słyszał ich rozmowę. Widząc, że Jezus dobrze im odpowiedział, zapytał Go: “Które przykazanie jest pierwsze ze wszystkich?”. 29Jezus rzekł: “Pierwsze jest: Słuchaj Izraelu! Pan, Bóg nasz jest Panem jedynym. 30Będziesz miłował Pana, swego Boga, całym swoim sercem, cała swoją duszą, całym swoim umysłem i cała swoją mocą. 31Drugie jest to: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Nie ma innego przykazania większego od tych. 32Powiedział do Niego nauczyciel Pisma: “Bardzo dobrze, Nauczycielu, słusznie powiedziałeś, bo jeden jest i poza Nim nie ma innego. 33Miłować Go całym sercem, całym rozumem i całą mocą i miłować bliźniego jak siebie samego o wiele więcej znaczy niż wszystkie całopalenia i ofiary. 34Jezus, widząc, że rozsądnie odpowiedział, rzekł do niego: “Niedaleko jesteś od królestwa Bożego”. I odtąd nikt już nie odważył się Go pytać.

Ewangelia wg Św. Mateusza, 22, 34-40

Dzisiejsza Ewangelia to samo sedno chrześcijaństwa. Nie można być chrześcijaninem nie kochając Boga i ludzi…..
Niestety, tak często widzimy wokół siebie postawy zupełnie przeciwne. Społeczeństwo nasze jest obecnie tak podzielone politycznie, że króluje coś zupełnie przeciwnego. I stanowczo zbyt często spotykamy się z tym, że kochamy innych ludzi, ale tylko pod warunkiem, że są z naszej opcji. Ci z drugiej strony barykady to nie nasi bliźni tylko jakaś ideologia, lewacy, nie zasługujący na  miano Polaka i patrioty. W efekcie z Bogiem na ustach potępiamy i wyśmiewamy np.wolontariuszy, którzy pomagają umierającym na granicy z Białorusią uchodźcom. A to też nasi bliźni, nawet jeżeli wierzą w innego Boga lub nie wierzą w ogóle.
Niedawno oglądałam reportaż pokazujący polskich medyków ratujących rannych na wojnie w Ukrainie. Pomagają Ukraińcom, ale gdy znajdują  rannych Rosjan – także im. Może warto brać przykład?
A jak na co dzień wygląda nasze chrześcijaństwo? Które przykazanie jest dla nas najważniejsze?


 

2 komentarze do “Największe przykazanie”

 1. Niestety najnowsze wydarzenia na terenie Gazy mocno zachwiały fundamentami mojej świadomości. Niestety, ale wiara będąca fundamentem cywilizacji europejskiej jest oparta na stwierdzeniu, że Bóg wybrał jeden naród, obiecał mu ziemię zamieszkałą przez kogoś innego i nakazał pierwotnych mieszkańców wymordować.
  Ostatnim kamyczkiem, który przeważył szalę rozterek była wiadomość, że uniwersytet Cambridge skasował plan wystawienia oratorium Haendla – Saul.
  https://www.dailymail.co.uk/news/article-12669811/Fury-Cambridge-Universitys-opera-cancels-Handels-Saul-striking-parallels-ongoing-Middle-East-crisis-unfortunate-escalation-humanitarian-crisis-Gaza.html
  Walka króla Dawida z Filistynami wyjątkowo przypomina obecne działania Izraela w Gazie.
  Wspomnę jeszcze, że podczas Zwiastowania, anioł obiecał Marii, że jej syn …”Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i zostanie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida.”

  1. Wiesz, ja nie podejmuję się zabierać głosu kto ma rację w tym konflikcie. Mam za mało wiedzy w tym zakresie. Na pewno Hamas teraz zaatakował Izrael, porwał ludzi. Zdaję sobie sprawę z tego, giną też ludzie w Strefie Gazy. To bardzo niebezpieczny region. Pamiętam swoje przerażenie, gdy kilkanaście lat temu koleżanka mi opowiadała, że była na pielgrzymce w Ziemi Świętej. Wówczas co kilka dni słyszało się o tym, że gdzieś w kawiarni, na ulicy jakiś Palestyńczyk wysadzał siebie i ludzi wokół w powietrze. Koleżanka opowiadała mi, że trochę się bała, ale wszędzie chodzili z patrolem wojskowym do ochrony.
   Giną ludzie – przypadkowi, bezbronni i to jest przerażające. I wiesz – moim zdaniem tu wcale nie chodzi o żadną wojnę religijną. To gra interesów jak najbardziej przyziemnych, a odwołania do Boga mają tu tylko służyć wzmocnieniu przekazu skierowanego własnych ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *