Potrzeba męstwa

Ewangelia na niedzielę 25 czerwca 2023

Potrzeba męstwa
“Dlatego nie bójcie się ich, gdyż wszystko, co jest ukryte, będzie ujawnione, a o tym, co tajemne, wszyscy się dowiedzą. To, co wam mówię w ciemności, opowiadajcie w świetle, a co słyszycie na ucho, rozgłaszajcie publicznie. Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, gdyż duszy zabić nie mogą. Bójcie natomiast Tego, kto i ciało i duszę może oddać na potępienie.. Czyż nie sprzedaje się dwóch wróbli za drobna monetę? A jednak żaden z nich nie spadnie na ziemię wbrew woli waszego Ojca. Jeśli zaś chodzi o was, to nawet wasze włosy na głowie są wszystkie policzone. Nie bójcie się więc! Wy jesteście warci więcej niż wiele wróbli.

Kto się przyzna do Mnie przed ludźmi, do tego i Ja się przyznam przed moim Ojcem, który jest w niebie. Ale jeśli ktoś się Mnie wyprze przed ludźmi, tego i Ja się wyprę przed moim Ojcem, który jest w niebie.”

Ewangelia wg Św. Mateusza 10 , 26 – 33

Żyjemy w czasach, gdzie na każdym kroku śledzą nas kamery, każda nasza rozmowa może zostać podsłuchana i wrzucona do sieci. Dotyczy to nie tylko osób publicznych, ale także każdego z nas. Boleśnie przekonują się o tym chociażby łamiący przepisy kierowcy – coraz częściej takie wyczyny są nagrywane i upubliczniane. Czy można się przed tym obronić?  Najprościej – nie robić i nie mówić niczego takiego, czego ujawnienia moglibyśmy się bać: Wszystko, co jest ukryte, będzie ujawnione, a o tym, co tajemne, wszyscy się dowiedzą.

Pamiętajmy też, że cały czas jesteśmy “w ukrytej kamerze Boga” – przed Nim niczego nie da się ukryć. I to zamiast bać się ludzi i tego co oni powiedzą – lepiej skoncentrować się na tym, że kiedyś staniemy przed Bogiem i żadne mniej lub bardziej wiarygodne usprawiedliwienia, tłumaczenia i odwoływanie do “skrótów myślowych” nam nie pomogą.


 

Jeden komentarz do “Potrzeba męstwa”

 1. Zastanowiło mnie dzisiejsze II czytanie – List św Pawła do Rzymian 5:12-15.
  “Z powodu jednego tylko człowieka, Adama, grzech wdarł się na świat, a wraz z nim śmierć. W ten sposób śmierć przeszła na wszystkich ludzi, bo wszyscy zgrzeszyli. Grzech był obecny jeszcze przed ustanowieniem Prawa Mojżesza, ale tam, gdzie nie ma Prawa, nie można stwierdzić grzechu….”.
  Czyli gdyby nie grzech Adama, nie byłoby śmierci – ciekawe.
  Zastanawia mnie zatem – od kiedy zwierzęta zaczęły umierać?
  Przecież były bez grzechu.
  Druga sprawa – czy stwarzając człowieka, Bóg zastosował jakąś super-biologię przewidzianą na wieczne życie czy normalną biologię bo Bóg przecież wiedział co się stanie.
  To samo z problemem przeludnienia świata przez nieśmiertelne istoty.
  Czasami dochodzę do wniosku, że szatan przez skuszenie Adama i Ewy oszczędził Bogu wielu kłopotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *